Aktualności

Jastrzębski czy Jarzębski

03.05.2020

Często dochodzi do pomyłek przy podawaniu tych nazwisk z powodu podobieństwa ich pisowni i wymowy . Mogło tak się dawniej zdarzać przy pisaniu metryk kościelnych i innych dokumentów . Obecnym przykładem jest tutaj prawdopodobnie wieś Drupia . Na stronie internetowej '' nazwiska-polskie.pl '' podane jest 8 osób z tej wsi o nazwisku Jastrzębski , a także 8 osób o nazwisku Jarzębski . Wygląda to na pomyłkę . Nazwisko Jarzębski dość często występuje na Mazowszu w okolicach Mińska Mazowieckiego . Jeszcze częściej występuje w Warszawie . 

Nagrano film dokumentalny o Krzysztofie Jarzębskim z Pabianic , maratończyku na wózku inwalidzkim , a dokładniej na specjalnym trójkołowym rowerze . Film nosi tytuł '' Maratończyk '' . Amputowano mu w młodym wieku nogi z powodu choroby . 

więcej

Nazwiska

02.05.2020

Na stronie internetowej '' nazwiska-polskie.pl '' możemy dowiedzieć się , że nazwisko '' Jastrzębski '' ( razem mężczyźni i kobiety ) występuje najczęściej w miejscowościach : Warszawa , Siedlce , Kraków . Można też oglądać dane występowania tego nazwiska w miejscowościach na mapie Polski . Dane te pochodzą sprzed co najmniej 10 lat . 

Podobne dane znajdują się na stronie internetowej '' npl.actaforte.pl '' . Dane te pochodzą z roku 2002 . 

więcej

Zmarła 93 - latka

01.05.2020

Marianna Jastrzębska ( ok. 1927 - 2020 ) - żyła lat 93 . Zamieszkała - pewnie Siedlce . Zmarła 21.04.2020 roku . Msza pogrzebowa odbyła się w dniu 24 kwietnia w kościele pw. św. Stanisława w Siedlcach , a następnie pochówek ciała na Cmentarzu Janowskim w Siedlcach . Zmarła pozostawiła po sobie : syna , synową , córkę , wnuka z żoną i dziećmi . Można przeglądać nekrologi na stronie internetowej - '' Exitus '' , Siedlce . 

więcej

Krzyże choleryczne - karawaki

 10.04.2020

We wsi Śmiary ( gm. Wiśniew ) , woj. mazowieckie w latach 2014 - 2018 postawiono aż 5 nowych krzyży cholerycznych ( zwanych inaczej morowymi ) na drogach dojazdowych do wsi . Miały one w przeszłości chronić mieszkańców przed epidemią cholery w XIX wieku . Ostatni z pozostałych historycznych krzyży nie nadawał się za bardzo do naprawy . W obliczu obecnej pandemii koronawirusa , postawienie takich krzyży , to jak cudowny zbieg okoliczności . Trzeba mieć wiarę , że ochronią one mieszkańców przed współczesną zarazą . Cholera zaatakowała Śmiary w 1855 roku i drugi raz w 1873 roku . Ludność została zdziesiątkowana zarazą . W Śmiarach i okolicznych miejscowościach zmarło nawet kilkanaście procent populacji w ciągu roku . 

 

więcej

Zmarł 72 - latek

04.04.2020

Roman Jastrzębski ( ok. 1948 - 2020 ) - żył lat 72 , zamieszkały - pewnie Siedlce . Zmarł 31.03.2020 roku . Msza pogrzebowa odbyła się w katedrze siedleckiej , a następnie pochówek na Cmentarzu Janowskim w Siedlcach 3 kwietnia . Zmarły pozostawił po sobie synów z rodzinami i siostry z rodzinami . Na pogrzebie było mało osób z powodu pandemii wywołanej przez koronawirusa . Zgodnie z wytycznymi mogło być tylko 5 osób . 

więcej

Pierwsza w roku

16.02.2020

Amelia - córka Agnieszki Jastrzębskiej urodziła się 1 stycznia jako pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku . Jej matka mieszka we wsi Łochocin , gmina Lipno , powiat lipnowski , woj. kujawsko - pomorskie . W POM - ie w Łochocinie w latach 1961 - 1967 pracował jako elektryk ( samochodowy i ciągnikowy ) oraz konserwator urządzeń elektrycznych Lech Wałęsa . Lech Wałęsa ur. się w 1943 roku we wsi Popowo , które ma 100 mieszkańców , i należy do sołectwa Trzcianka , gmina Tłuchowo , powiat lipnowski , woj. kujawsko - pomorskie . Popowo graniczy bezpośrednio z woj. mazowieckim . W mieście Lipno urodził się prof. Leszek Balcerowicz i aktorka Pola Negri . 

W internecie można przeczytać artykuł : 

- 1 stycznia 2020 roku w szpitalu we Włocławku urodziło się troje dzieci . Pierwsza była Amelia . 

więcej

Pierwowzór Hansa Klossa

16.02.2020

Artur Jastrzębski ( 1906 - 1981 ) - urodził się w Rosji w niemieckiej rodzinie , jako Artur Ritter , przybyłej 50 lat wcześniej do Żyrardowa . Stał się zatwardziałym komunistą , agentem Moskwy , w czasie wojny agentem Gestapo . Zmienił sobie nazwisko na Jastrzębski w obawie przed AK . Zmarł w Warszawie jako generał WP w 1981 roku . 

W internecie można przeczytać o nim artykuł ( a także wiele innych ) : 

- Prawdziwy Hans Kloss . Czy pierwowzór bohatera był komunistycznym zbrodniarzem ? 

więcej

Muzykalne rodzeństwo

02.02.2020

Rodzeństwo kilkunastoletnie : Karolina i Kuba Jastrzębscy ze wsi Helenów , gm. Wiśniew , powiat siedlecki , woj. mazowieckie z powodzeniem od lat śpiewają w różnych konkursach wokalnych , w których zdobywają nagrody na terenie swojej gminy , powiatu , województwa albo i wyżej . Pewnie też uczą się gry na instrumentach w szkole muzycznej . Ostatnio wygrali w swojej kategorii wiekowej w międzynarodowym konkursie śpiewania kolęd w szkole w Śmiarach . Był to XI Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek '' Kolędnicze serce polskie '' w Szkole Podstawowej w Śmiarach w niedzielę 26 stycznia 2020 roku . W internecie można poczytać o tym wydarzeniu i obejrzeć zdjęcia . 

więcej

Postępowa wieś

02.02.2020

Mroczki - wieś w gm. Wiśniew , powiat siedlecki , woj. mazowieckie ma swoją stronę internetową . Wystarczy do nazwy wsi dopisać '' .com.pl '' . Ma też swoją stronę na Facebooku . Można oglądać zdjęcia i dowiedzieć się , co się dzieje w tej małej ojczyźnie wśród jej mieszkańców , których jest 220 . 

więcej

Zmarł 103 - latek

01.02.2020

Mieczysław Jastrzębski ( 1916 - 2020 ) - żył 103 lata . Zamieszkały - Mroczki , gdzie zmarł , gm. Wiśniew , powiat siedlecki , woj. mazowieckie , parafia Śmiary . Zmarł 27 stycznia . Pochowany 29 stycznia na cmentarzu parafialnym w Śmiarach . Był najstarszym z mieszkańców gminy . W maju skończyłby 104 lata . Pozostawił po sobie 3 córki . 

więcej

Zasłużona rodzina

12.01.2020

Kazimierz Flawian Jastrzębski (          - 1933 ) - był właścicielem majątku Wiktorowo ( inna nazwa Wiktorów ) nad rzeką Bug , niedaleko miasta Ciechanowiec ( dawniej gmina Skórzec ) , obecnie gmina Perlejewo , powiat siemiatycki , woj. podlaskie . Miał 4 synów : 

- Antoni Jastrzębski - przejął gospodarstwo , a po wojnie mieszkał i pracował we Wrocławiu . 

- Tadeusz Jastrzębski - w 1970 roku został profesorem zwyczajnym na wydziale weterynarii na uczelni w Lublinie . 

- Kazimierz Jastrzębski - kapitan wojska polskiego w czasie II wojny światowej poległ w 1939 roku w bitwie nad Bzurą . 

- Stefan Jastrzębski ( 1907 - 1997 ) - ps. '' Miłosz '' , jako major AK i dowódca batalionu '' Miłosz '' walczył w powstaniu warszawskim . Urodzony w miejscowości Wiktorów , zmarł we Wrocławiu . Rodzice : Kazimierz i Zofia z domu Gostkowska 

Więcej w internecie : 

- Wiktorowo ( woj. podlaskie ) - Wikipedia 

- Powstańcze Biogramy - Stefan Jastrzębski - Muzeum Powstania 

 

więcej

Wymysły

12.01.2020

Można kupić książkę : '' Tak wymyślono chrześcijaństwo '' - autorem jest Leo Zen , włoski badacz historii religii . Według tej książki pierwowzorem Jezusa Chrystusa był Jan z Gamli ( albo z Gamali ) , syn Judy Galilejczyka , wnuk Ezechiela , którzy pochodzili z kapłańskiej i królewskiej rodziny Hasmoneuszy ( inaczej Machabeuszy ) , których zdetronizowali Rzymianie . Żona króla Heroda pochodziła z rodu Hasmoneuszy . Krytycy tej książki twierdzą , że jest to fikcyjna postać literacka z francuskiej powieści z XIX wieku . 

Można obejrzeć filmy w internecie na YouTube : 

- Jak powstało chrześcijaństwo ? Wykład Grzegorza Romana w Ostrowie Wlkp. 

- Grzegorz Roman odpowiada ... na pytania po wykładzie pt. '' Jak powstało chrześcijaństwo ? '' 

Można przeczytać artykuły w internecie , których autorem jest Lucjan Ferus : 

- Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości . Suplement '' A '' . 

- Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości . Suplement '' B '' . 

 

więcej

Młodo zmarli

16.12.2019

Łukasz Jastrzębski - zamieszkały - Siedlce . Żył lat 23 . Zmarł 16.11.2019 roku . Pochowany 25 listopada na Cmentarzu Janowskim w Siedlcach . 

Grzegorz Jastrzębski - zamieszkały - pewnie Malbork . Żył lat 41 . Zmarł 21.11.2019 roku . Pochowany 26 listopada na cmentarzu komunalnym w Malborku . 

więcej

Listy

15.12.2019

Mija sześc lat od założenia strony internetowej '' Listy z naszego sadu '' w 2013 roku przez małżeństwo Andrzeja i Małgorzatę Koraszewskich . Ich działalność koncentruje się głównie w trzech obszarach : propagowaniu nauki , krytyce fanatyzmu religijnego i zabójczych ideologii świeckich oraz obronie Izraela i Żydów przed antysemityzmem i antysyjonizmem . Tłumaczone są tysiące artykułów z prasy światowej . Pani Małgorzata Koraszewska jest tłumaczką języka angielskiego i szwedzkiego i ma żydowskie pochodzenie . 

więcej

KOJ jak KOD

15.12.2019

W tym roku albo poprzednim powstał Społeczny Komitet Obrony '' Jastrzębia '' w gminie Wiśniew , powiat siedlecki . Członkowie tego komitetu chcą , aby kilku wsiom ( w tradycji szlacheckim ) : Łupiny , Śmiary , Mroczki , Daćbogi , Pluty , Tworki przywrócono ich wcześniejsze nazwy , dodając przed nimi przedrostek '' Jastrzębie'' . W MSWiA nie znaleziono żadnego dokumentu znoszącego ten przedrostek , który zaczął powoli zanikać od lat 30. minionego wieku . 

więcej

        Jastrzębski

tel. +48 786 282 652

 info@jastrzebski-jastrzebscy.pl

 www.jastrzebski-jastrzebscy.pl